wtorek, 25 listopada 2014

Jakie oczy ma husky?

Jak w połowie lat '90 pojawiła się u nas Bona, drobna suczka o niebieskich oczach, Syberian Husky nie były zbyt popularne w Polsce. Często spotykaliśmy się z komentarzami zatroskanych przechodniów "Ale ładny piesek, szkoda, że ślepy". Niebieskie oczy robiły wtedy ogromne wrażenie. Dziś nie jest to już widok zaskakujący, ale wciąż jeszcze pokutuje wiele mitów na temat wyglądu oczu Siberian Husky.

Wiele osób uważa, że "prawdziwy husky" ma oczy niebieskie. Część ludzi sądzi natomiast, że o autentyczności, czy rasowości psa świadczy to, że jedno oko ma brązowe, a drugie niebieskie. Żadna z tych teorii nie jest jednak słuszna. 

Siberian husky, choć znane ze swoich pięknych, błękitnych oczu, mogą mieć każdy ich kolor, we wszystkich możliwych kombinacjach. Są więc psy o oczach brązowych, tak jak na przykład Nebraska lub Szary. Warto tu dodać, że brąz może występować we wszystkich prawie odcieniach- od prawie czarnego do miodowego.

siberian husky
NebraskaSą również psy o oczach błękitnych. Tutaj przykładem może być Squaw lub Bajka. 

siberian husky
Bajka

Ale częste są również heterochromie tęczówki, czyli jej różnobarwność. Może ona wyglądać tak, że pies ma jedno oko brązowe, a drugie błękitne. W naszym stadzie dobrymi przykładami takiej różnokolorowości są Diego i Dakota.

siberian husky
Diego
Zadarza się również różnobarwność ujawniająca się w bardziej niekonwencjonalny sposób. Polega ona na tym, że część tęczówki jednego oka ma inny kolor. Taka sytuacja występuje na przykład u Whitey. 

siberian husky
Whitey
Najbardziej szaloną wersję heterochromii tęczówek ma jednak Szakal, który ma oczy praktycznie podzielone na pół, co daje nieco śmieszny, zezowaty efekt.

siberian husky
Szakal
Tak więc- reasumując. Jeśli chodzi o kolory oczu u Siberian Husky- wszystkie chwyty dozwolone :)

Przeczytaj też:

- Czy husky może mieszkać w bloku?

- Czego nie może jeść pies?

- Prawdy i mity o adopcji psa

3 komentarze:

 1. Fajnie że Nebraska wziąć u Was :)
  Oczy Szakala zwalają z nóg ! wygląda przekomicznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nieprawda, według FCI każdy inny kolor oczu oprócz odcieni niebieskiego dyskwalifikuje rasowosc psa, jest to błąd genetyczny którejs z linii przodków, świadczy o niepelnej czystości rasy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma Pan racji, panie Macieju, zapraszamy na stronę http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/270g05-en.pdf tam znajdzie Pan opis rasy wg FCI. Tłumacząc na język polski w opisie wzoraca rasy na temat oczu czytamy, że powinny być one Migdałowego kształtu, rozstawione umiarkowanie szeroko i
   osadzone nieco ukośnie. Oczy mogą być brązowe lub niebieskie;
   dwoje oczu różnego koloru lub każde oko wielokolorowe –
   dopuszczalne. Wyraz: przenikliwy, lecz przyjazny, ciekawski, a nawet
   figlarny.

   Trudno powiedzieć, na czym opiera Pan swoją teorię, ale jest ona absolutnie niezgodna z prawdą. Potwierdzają to również zdjęcia championów i championek wystaw- wiele z nich ma brązowe lub różnokolorowe oczy...

   Usuń