Maraton 600 km, zima 1999/2000 |
Dlaczego tak jest? Trening do zawodów ma na celu wygraną, bądź też zajęcie jak nawyższego miejsca. Dlatego psy muszą być trenowane pod kątem rozwijania jak największych prędkości. Niestety kłóci się to z naszą ideą zajęć i wypraw psimi zaprzegami. Dzieje się tak dlatego, że psy które są bardzo szybkie są po prostu "za mocne" do tego, aby dać do prowadzenia zaprzęg złożony z takich psów naszym klientom. My musimy kłaść ogromny nacisk przede wszystkim na bezpieczeństwo, a co za tym idzie, na precyzję skrętów i posłuszeństwo naszych psów. Stąd w naszym cyklu treningowym praktycznie w ogóle nie ma treningów szybkościowych. Skupiamy się na treningach wydolnościowych, siłowych, a przede wszystkim- technicznych. Prowadzi to do możliwości zorganizowania przejażdżek i wypraw, podczas których nasi klienci moga sami bezpiecznie powozic psim zaprzęgiem w roli maszera.
Wyprawa na 3 zaprzęgi |
Drugim powodem jest to, że psy, które mają wygrywać i być najszybsze w zawodach muszą być tez w odpowiednim wieku i sprawności fizycznej. My z racji ograniczonej ilości miejsca w kojcach możemy mieć naraz tylko pewną liczbę psów. Więc powstaje pytanie- co zrobic z psami starszymi i już niekoniecznie sprawnymi? Nasz rekreacyjny system terningowy pozwala psom biegać w zaprzegu duzo dłużej niż w zaprzegach sportowych. Po zakończeniu kariery biegacza zostają oczywiscie u nas w stadzie i znakomicie sprawdzają sie w dogoterapii oraz w zajęciach z dziećmi.
fot. M. Wach |
Jeśli więc razem z nami chcielibyście przeżyć przygodę z psimi zaprzęgami- zapraszamy! A w ramach przybliżenia tematu polecamy zimowy film z naszą ekipą :)
A jak to się zaczęło? Przeczytaj o naszych początkach: http://przystanekalaska.blogspot.com/2014/11/poczatki.html
Nie wiesz jaka jest różnica między liderem zaprzęgu a samcem alfa? Przeczytaj artykuł: http://przystanekalaska.blogspot.com/2014/11/lider-zaprzegu-samiec-alfa-jaka-jest.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz