piątek, 21 listopada 2014

Lider zaprzęgu a samiec alfa- jaka jest różnica?

Często zadawane jest nam pytanie, jaka jest różnica między liderem zaprzęgu a samcem alfa. Różnica jest znacząca i postaramy się ja pokrótce wytłumaczyć. Oczywiście może zdarzyć się, że jakiś pies lub suczka spełnia jednocześnie obie te role, tak jak to miało miejsce w przypadku Bony w naszym stadzie, jednak najczęściej są to dwie zupełnie odrębne jednostki.

Samiec Alfa- to najsilniejszy samiec w stadzie, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Jest to również ojciec większości stada. W zaprzęgu z kolei może biegać w ostatniej parze- bo siła fizyczna i psychiczna nie oznacza wcale, że ten pies ma zdolności do bycia liderem zaprzęgu. W naszym stadzie pierwszym samcem alfa był Kobuk, kolejnym był jego syn- Eskimo, który przejął rolę samca alfa po śmierci Kobuka. Obecnie na tej pozycji w stadzie znajduje się Sioux- adoptowany przez nas pół malamut pół husky.

siberian husky
Warto tu dodać, że podobna hierarchia dotyczy suczek. Samicami alfa w naszym stadzie były kolejno Bona, Syberia a obecnie jest to Tatanka.


siberian husky


Lider Zaprzęgu- to pies, który rozumie komendy kierunkowe wydawane przez maszera i chce je wykonywać. Żeby to lepiej wytłumaczyć, trzeba dodać, że psim zaprzęgiem kierujemy za pomocą głosu. Oznacza to, że nie ma w stosunku do psów żadnych środków fizycznej kontroli. Sterujemy tylko poprzez wydawanie komend do psa, który jest przypięty na przodzie zaprzęgu, czyli właśnie do lidera. Zdolności liderskie są tematem wrodzonym, czyli jest to talent, który dany pies posiada lub nie. Kiedy już takie zdolności są, naszą rola jest wyszlifować je i doprowadzić do perfekcji. Bardzo ważnym elementem jest również to, żeby ta rola przewodnika była dla lidera prawdziwą pasją i przyjemnością. W naszym zespole pierwszą liderką była Bona, następnie jej miejsce zajęła Adhara (córka Bony). Kolejnym i  zarazem najlepszym liderem był syn Bony- Bunsen. Następnie jego miejsce zajął Szary- kolejny syn Bony. Obecnie Szary już raczej nie biega, jego miejsce parę lat temu zajęli Whitey oraz Falco.

Obecnie sprawdzamy Jaskiera i Jenota- dwóch synów Szarego, którzy mają szansę mieć w sobie wspaniałe liderskie geny przekazywane od początku naszej przygody z psimi zaprzęgami.

siberian husky


2 komentarze:

  1. Zgadzacie się z teorią, że najlepszym liderem zaprzęgu jest omega? Który, teoretycznie, nie będzie zwracał na nic innego, jak tylko komendy, uwagi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W sumie nigdy się nad tym nie zastanawialiśmy, ale faktycznie u nas generalnie nigdy liderem ani liderką nie był samiec ani suka alfa, tylko raczej te psy niżej w hierarchii, więc może coś w tym jest :)

      Usuń